Alışveriş Sepeti
0 ürün var.
 

Basında Biz

Çam çırası suyu  ->  www.ahaber.com.tr

Çam çırası suyu Basın

Gilaburu suyu  ->  www.yenişafak.com.tr  

Gilaburu suyu yenişak.com haber

Gilaburu suyu  ->  www.iyigunler.net

Gilaburu suyu iyigunler.net üzerindeki haberi

Yeşil Kahve  ->  www.iyigunler.net

Yesil Kahve Haber

 

Yeşil Kahve: http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=364796&page=27

 

 

Gilaburu suyu: http://yenicag.az/?p=2772 (AZERBAYCAN -BASINI)

 

mayis-2012-saglik-6-1

Salataları tatlandırmak için ya da turşu kurarken koruyucu olarak kullandığımız sirke aslında kullanım alanı son derece geniş, her derde deva bir ürün. Bu ay sirke şişelerini market raflarından seçtik ve mercek altına yatırdık…


BASİT VE UCUZ BİR İKSİR
Meyvelerin ekşi suyu olarak da tanımlayabileceğimiz sirke; şarabın veya şekerli, nişastalı çözeltilerin mayalanmasıyla meydana geliyor ve sirke asidi bakterileri olan “asetik asit” bakterileri içeriyor. Doğal yöntemlerle elde edilmiş bir sirke meyvenin tüm niteliklerini içinde barındırıyor ve bu nedenle mineraller, vitaminler ve enzimler yönünden son derece zengin. Sirkenin üretim tarzı ve içeriğine göre birçok farklı çeşidi bulunuyor. Elma, üzüm, beyaz ve kırmızı şarap sirkeleri gibi yaygın olarak tüketilen çeşitlerin yanı sıra şampanya, bal, nar, enginar, tahıl, pirinç, alıç sirkesi gibi çeşitler de farklı amaçlarla kullanılıyor. Temizlikten cilt bakımına, hastalıkların doğal yollarla tedavisinden yemekleri tatlandırmaya onlarca farklı amaçla kullanılan sirke her zaman elimizin altında olması gereken basit ve ucuz bir iksir. Ancak konunun uzmanları, işlemlerle hızlandırılmış sıradan sirkeler yerine organik ve doğal üretim yöntemleriyle elde edilmiş sirke kullanılmasını ve sirkenin cam şişelerde saklanılmasını öneriyor.

 Furkan Enginar Sirkesi
Yüzde yüz enginardan doğal fermantasyon yöntemi ile üretiliyor. Enginar özellikle karaciğer dostu bir sebze olarak biliniyor. Aktarlarda satılan bu ürün sulandırılarak tüketiliyor ve karaciğer yağlanması ve safra kesesi rahatsızlıklarında yardımcı olarak başvuruluyor, kanı temizliyor. 500 ml, cam şişe, 15 TL.
 

mayis-2012-saglik-6-3

 


mayis-2012-saglik-6-4SİRKENİN FAYDALARI
● Sirkeler genel olarak besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlıyor.
● Sodyumun etkisini azaltarak yüksek tansiyondan koruyor.
● Kolesterolü düşürüyor. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlıyor.
● Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoksifiye ediyor.
● İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekliyor.

✎ Aytaç Özkardaş GOZZİ
Fotoğraf: Ozan KUTSAL 

Formsanté Dergisi Mayıs 2012 Sayısı